Anasayfa » Belge Tercümeleri » Apostil Onaylı Çeviri

Kurumsal Apostil Onaylı ve Kaymakamlık Tasdikli Çeviri

Apostil Onayı evraklara tercüme öncesi veya sonrası alınabilir. Bir çevirinin Apostil Onaylı Çeviri olabilmesi için öncelikle yeminli tercüman tarafından çevrilip imzalanması ve ardından noter onaylı hale getirilmesi gerekmektedir. Alle Yeminli Tercüme Bürosu yirmiden fazla dilde kaymakamlık ve valiliklerden,  Apostil Onaylı Çeviri hizmeti sağlamaktadır. 

Apostil Onayı, bir belgenin gerçek olduğunu onaylayarak farklı bir ülkede yasal geçerliliğini sağlayan bir belge onay işlemidir. Apostil Tasdikinin kuralları 06.10.1961 tarihinde Lahey Konvansiyonu İle belirlenmiştir. Apostil Onaylı Çeviri kuralları sadece Lahey Konferansı’na üye ve/veya taraf devletler arasında kabul görür.

Whatsapp’ta Sor
Ücretsiz Teklif Al
Hemen Bizi Ara

Uluslararası Çevirmenlik Federasyonu

Mütercim ve Tercümanlık Derneği Türkiye

Türkiye Yeminli Çevirmenlik Federasyonu

Türkiye Çevirmenler Derneği

Apostil Onaylı – Kaymakamlık Tasdikli Çeviri

Apostil onaylı çeviri yurtdışı ile alakalı birçok işlemde kurumlar tarafından talep edilmektedir. Belirlenen evraklar tercüme edilerek veya tercüme edilmeden yurtdışına gönderilecek ise ülkeye bağlı olarak (Türkiye’de) kaymakamlık tarafından apostil veya tasdik şerhi eklenmelidir. Apostil sözleşmesine dahil olan ülkelere gidecek evrak tercüme edilmiş ise noter onayından sonra bulunan ilin kaymakamlığına sunularak apostil şerhi eklenir. Apostil sözleşmesine taraf olan ülkelere gidecek olan evrak Apostil şerhi eklendikten sonra başka herhangi bir onay gerektirmeden doğrudan ilgili ülkeye gönderilebilmektedir. Diğer yandan Apostil sözleşmesine taraf olmayan ülkelere gidecek evraklar, tercüme edilip noter onayından geçtikten sonra tasdik şerhi eklenmek üzere kaymakamlığı sunulacaktır, ancak tasdik şerhi eklendikten sonra Dışişleri Bakanlığı ve ilgili ülkenin konsolosluğunun onayına ayriyeten sunulması gerekmektedir.

Aynı şekilde yurtdışından gelen evraklar da eğer ilgili ülke apostil sözleşmesine taraf ise Türkiye’ye göndermeden evvel Türkiye’de geçerli olabilmesi için ilgili ülkede yetkili makam tarafından apostil şerhi eklenmelidir. Söz konusu olan ülke Apostil sözleşmesinin tarafı değil ise Türkiye’de bulunan ilgili ülkenin konsolosluğu tarafından onaylanmalı ve Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanmalıdır.

Alle Tercüme Bürosu, yurtdışına gönderilecek tercüme edilen evrakları noter onayından geçirdikten sonra kurum veya şirketler adına kaymakamlığa sunup gönderilecek ülkeye bağlı olarak apostil veya tasdik şerhini almaktadır. Bütün bu işlemleri sizin için usulüne uygun bir şekilde tamamlayarak işlemlerinizin sorunsuz tamamlanmasını sağlamaktadır.